USŁUGI
Naprawy Instalacji Fotowoltaicznych
Masz problem ze swoją instalacją? Skontaktuj się z nami:
Wojtek – 790 818 202, wojtek@terazslonce.pl
Sylwek – 517 818 202, sylwek@terazslonce.pl
Naprawy instalacji fotowoltaicznych
Instalacje fotowoltaiczne rzadko się psują, ale jak każdy sprzęt mogą ulec awarii.
Wykonujemy naprawy instalacji fotowoltaicznych zarówno zamontowanych przez nas, jak i przez inne podmioty.
Fotowoltaika pracuje w warunkach narażonych na czynniki atmosferyczne (nieraz ekstremalne), mogą mieć do niej dostęp zwierzęta, które mogą np. uszkodzić okablowanie, założyć gniazdo pod panelami itp. Dlatego warto kontrolować stan instalacji, aby nie dopuścić do powstania poważniejszego problemu.
Najczęstsze usterki w instalacjach fotowoltaicznych
Problemy z falownikiem (inwerterem)
Problemy z falownikiem są jednymi z najczęstszych usterek, które zdarzają się w instalacjach fotowolitaicznych. Przykładowe objawy to:
- Błędy wyświetlane na falowniku lub w aplikacji monitorującej – wskazujące na nieprawidłową pracę falownika lub instalacji,
- Awaria zasilania – falownik nie pracuje, mimo słonecznej pogody, podczas której powinien wytwarzać energię elektryczną,
- Przegrzewaniem się – nagrzewanie się falownika w trakcie pracy jest normalnym zjawiskiem, natomiast zbyt wysoka temperatura może spowodować obniżenie wydajności a nawet wyłączenie urządzenia.
Jeśli zaobserwujesz któryś z tych objawów, skontaktuj się z nami w celu przeprowadzenia inspekcji i ewentualnej naprawy. Regularne przeglądy pomagają zapobiegać tego typu problemom.
2. Problemy z monitoringiem i komunikacją
Niemal każda instalacja fotowoltaiczna ma swój system monitorowania, do której klienci mają dostęp przez dedykowaną aplikację lub stronę www. Sam brak dostępu do monitoringu nie musi być poważną awarią (np. mogła być zmiana routera w domu), ale uważamy, że jej następstwa mogą być dużo poważniejsze.
Np. gdy z jakiegoś powodu inwerter przestanie produkować energie, to przy braku monitoringu możesz dowiedzieć się o tym dopiero, gdy otrzymasz rachunek za prąd.
Często dzięki monitoringowi informujemy klientów o awarii zanim sam ją zauważy!
3. Problemy z okablowaniem
Przewody to kolejny element, który wpływa na pracę instalacji fotowoltaicznej. Problemy, na które zwracamy uwagę, to między innymi:
- Luźno wiszące kable i złączki – mogą się przecierać lub być uszkodzone przez spływający śnieg i lód,
- Kable uszkodzone przez zwierzęta,
- Źle dobrane i zarobione złączki – zalecamy montaż tylko oryginialnych złączek MC4 – zastąpienie ich tanimi odpowiednikami jest jedną z najczęstszych przyczyn poważnych awarii,
- Zły dobór okablowania – do poszczególnych elementów instalacji przewody muszą mieć odpowiedni rodzaj i przekrój.
- Nieprawidłowe prowadzenie tras kablowych – może przyczynić się do powstania np. pętli indukcyjnych, lub być niezgodne z przepisami.
4. Problemy z panelami fotowoltaicznymi
Elementy, które najrzadziej sprawiają problemy w instalacji to moduły fotowoltaiczne. Mają wysoką odporność na warunki atmosferyczne, jednak również w ich przypadku należy zwrócić uwagę na takie uszkodzenia jak:
- Pęknięcia – są to uszkodzenia mechaniczne spowodowane np. dużymi gradzinami, uderzeniami gałęzi podczas wichur, czy chociażby niewłaściwym montażem.
- Rozwarstwienie – powoduje wnikanie do paneli wilgoci i zanieczyszczeń, co powoduje spadek wydajności,
- Zabrudzenia – panele czyszczą się podczas opadów deszczu, ale w niektórych sytuacjach warto zwrócić uwagę na trudne do usunięcia zanieczyszczenia, np. ptasie odchody, pyłki roślin, czy kurz z pobliskiej budowy.
Pomożemy Ci usunąć powyższe lub inne usterki – skontaktuj się z nami.